Destek Hattı0216 567 70 70

Destek Hattı0532 524 77 44

Cinselliğin Tarihi

Cinselliğin Tarihi

Cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cins, cinsel kimlik, cinsel rol, cinsel yönelim, erotizm, haz, yakınlık oluşturma ve üreme gibi kavramları içerir. Cinsel sağlık ise “cinsellikle ilgili olarak fiziksel, emosyonel, mental ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali” olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde geçmişte yok sayılan cinselliğe bakıştaki değişim ve gelişmenin ana itici gücü ise -kadınlar için daha fazla olmakla beraber- hem erkek hem de kadının toplumsal ve cinsel alandaki rolünün giderek farklılaşması ve değer kazanmasıdır.

Geçmişte cinsel istekleri nedeniyle suçluluk duyan kadınlar, şimdilerde ise iyi Sevişebilme ve orgazm olabilme konularında kendilerini sorgular hale geldiler. Kadının toplumsal cinsiyet rolüne göre erkek cinselliğinin özgürlük alanı bulduğu söylense de kadının özgür olmadığı bir cinsellikte erkek cinselliğinden bahsetmek zordur. Hem kadın hem de erkek cinselliği üzerindeki baskıcı tutumun olduğu kültürlerde yetişen birçok insan, zorluk yaşadığı cinsel sorunlarının kaynağını fark etmeye ve tedavi arayışlarına başladı.

Günümüzde insanlar yazılı ve görsel medyanın olumlu ya da olumsuz anlamda bir cinsellik bombardımanı altındadır. Bu nedenle artık eskisi gibi cinsellikten kaçış mümkün değildir. Aynı şekilde bu alanda çalışan hekimler, psikiyatrlar ve ruh sağlığı profesyonelleri de olabildiğince bu alanda kendilerini geliştirmeye başladılar.

E-Bülten Abone Ol

En son haberler, bildirimler ve daha fazla tasarım için kaydolun

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı